Online přenos finále ústředního kola Turnaje mladých fyziků bude probíhat ve čtvrtek 27. března od 8:30 do 12:30; následovat bude slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen (do 13:10).
Připravujeme pro vás další ročník Sympozia Vydry.
Termín bude 11. - 14. května 2025 (neděle až středa); zatím jsou náznaky, že vlnová funkce ψ(r) Sympozia nabývá významně nenulových hodnot v okolí Máchova jezera.
Pozvánka na ústřední kolo
Ústřední kolo TMF se bude konat 25. – 27. března na Fyzikálním ústavu AV ČR v Praze, Na Slovance 2; ubytování je v hotelu Duo Střížkov.
Toto kolo je veřejné – pokud vás tato soutěž zajímá (ať už jako potenciální účastníky, nebo vedoucí týmů), budeme rádi, pokud se přijdete podívat na některý z fyzikálních soubojů.
Registrujte se prosím na stránce www.tmfcr.cz/istmf/uk24g.php, abychom měli představu, kolik hostů máme očekávat.
Můžete též sledovat online záznam (registrace na stránce tmfcr.cz/online).
M. Boháčová – Laboratoř pro astročásticovou fyziku.
Nejenergetičtější částice, které k nám přicházejí z vesmíru je možné pozorovat na observatoři Pierra Augera v Argentině.
Odkud tyto částice přicházejí a jakým mechanizmem získávají svoji nesmírnou energii je jedna z největších záhad astrofyziky.
V naší laboratoři se testují fotodetektory a elektronika, které se k zaznamenání těchto částic používají.
Ukážeme vám spršky, které kosmické částice vytvářejí v atmosféře a uvidíte velín, odkud je možné dalkově ovládat teleskopy v Argentinské pampě.
J. Čapek – Kovové (nejen) biodegradabilní materiály pro aplikace v medicíně - příprava, zpracování a mechanické testování.
Na oddělení Funkčních materiálu se zabýváme návrhem, přípravou a charakterizací kovových materiálů, a to včetně biodegradabilních materiálů pro medicínské aplikace.
Na exkurzi si povíme, co jsou vlastně biodegradabilní materiály a v čem by nám mohly usnadnit život.
Ukážeme si, jak se kovové materiály připravují tavením a odléváním, práškovou metalurgií, zpracovávají tvářením a jaký to má vliv na jejich chování.
Podíváme se na to, jak probíhají zkoušky mechanických vlastností.
Na závěr si povíme něco o přípravě kovových mono- a bi- krystalů pro studium vlastností přesně definovaných elementárních stavebních jednotek kovových materiálů - tzv. zrn a hranic zrn.
K tomuto účelu používáme optickou pec pro tavení metodou zonální tavby na které si ukážeme, že kovy můžeme tavit i pomocí světla.
H. Andělová – Laboratoř biofyziky, Oddělení optických a biofyzikálních systémů, FZU
Naše laboratoř spojuje disciplíny jako fyzika, chemie, biologie a medicína.
Studujeme vliv fyzikálních faktorů na procesy řídící chování a fungování lidských buněk. Zaměřujeme se na účinky mechanických sil a nanomateriálů na buňky.
Naším zájmem jsou například efekty na buněčný metabolismus, změnu genové exprese, přestavbu cytoskeletu atd.
Metody, které ke studiu nejčastěji využíváme jsou konfokální mikroskopie, průtoková cytometrie, proteinová analýza, PCR, qPCR a ostatní experimentální metody buněčné a molekulární biologie.
Studenti si budou moci v rámci exkurze do naší laboratoře seznámit s prací v tzv. čistých prostorech, uvidí, jak se kultivují buňky in vitro (mimo živý organismus), seznámí se se základy aseptické práce s buňkami.
Dále jim budou vysvětleny principy metod využívaných při analýze buněčných procesů, jako je průtoková cytometrie nebo metody PCR (polymerázová řetězová reakce).
Vlajkovou lodí naší laboratoře je fluorescenční konfokální mikroskop se spinning diskem, který umožňuje pozorování živých buněk a pořizování jejich fotek ve 2D i 3D zobrazení.
Pondělí 24. března
16:00 – 17:00 1. skupina: M. Boháčová – Laboratoř pro astročásticovou fyziku | 2. skupina: J. Čapek – Materiálů s řízenou mikrostrukturou
17:00 – 18:00 T. Troha – Terahertz spectroscopy
Úterý 25. března
XX:XX – XX:XX Pro ubytované snídaně v hotelu. Odchod z hotelu v 8:55
09:30 – 10:30 1. skupina: J. Čapek – Materiálů s řízenou mikrostrukturou | 2. skupina: M. Boháčová – Laboratoř pro astročásticovou fyziku
10:30 – 11:00 Zkouška AV techniky v soutěžních místnostech
11:00 – 11:30 Slavnostní zahájení a rozlosování
11:30 – 13:00 Oběd (jídelna Slovanka)
13:00 – 18:00 První fyzikální souboj
18:30 – Večeře
Středa 26. března
XX:XX – XX:XX Pro ubytované snídaně v hotelu. Odchod z hotelu v 7:25
08:00 – 13:00 Druhý fyzikální souboj
13:30 – 14:00 Oběd (jídelna Slovanka)
14:30 – 19:30 Třetí fyzikální souboj
19:30 – Večeře
Čtvrtek 27. března
XX:XX – XX:XX Pro ubytované snídaně v hotelu. Odchod z hotelu v 7:50
Vaším úkolem je reagovat na připomínky hodnotitelů a vyhotovit posudek na dvě vybrané úlohy.
Maximální přípustný rozsah reakce na připomínky jsou 2 strany, rozsah každého rozboru pak maximálně 1 strana (formát A4 písmem o velikosti alespoň 11 bodů).
Vše je přístupné odkazem, který vám byl zaslán e-mailem.
Uzávěrka: 10. ledna 2025 ve 24:00
Zaznamenáte-li problémy, napište mi na adresu nemec@fzu.cz: uveďte plnou URL adresu stránky, a ideálně přiložte snímek obrazovky. Pokud systém spadne těsně před uzávěrkou,
zašlete na tuto adresu svoje řešení.
Technická upozornění:
Každý soutěžící se registruje svojí e-mailovou adresou, tuto musí mít každý soutěžící svojí vlastní (může být stejná pro všechny kategorie).
Protokoly s řešením jsou akceptovány pouze ve formátu PDF o velikosti do 1 MB (k případné kompresi lze využít např. nástroj ILovePDF).
Přílohy formou URL odkazu jsou možné pouze v naprosto nezbytných případech (jako fotografie, u níž je kritické vysoké rozlišení apod.).
Obsah takovéh odkazu se nesmí během období hodnocení měnit a při otevření se musí zobrazit (konkrétně: odkaz jehož zobrazení předchází reklamy, přihlašovací stránka apod. budou porotci automaticky ignorovat).
Soutěžící: Berte dokument hlavně jako orientační soupis, k čemu všemu se při hodnocení přihlíží.
Každá úloha je úplně jiná: v některé úloze můžete zvládnout i velmi pokročilý teoretický popis rozsáhlých experimentů, zatímco v jiné bude obrovským úspěchem už samotné pozorování jevu.
Toto se snažíme v těchto kritériích zohledňovat. Neberte ta kritéria jako pevné dogma, do kterého je potřeba se za každou cenu vpasovávat; mnohem důležitější je dělat poctivou práci, pečlivě dokumentovat svoje pozorování i výpočty, jít po zajímavých jevech a zajímavém chování, nebát se klást si otázky jako Proč? a Co z toho vyplývá – to jsou přesně věci, kterými jdete vstříc dobrému hodnocení.
Hodnotitelé: V letošním ročníku budou různé úlohy v okresním a krajském kole hodnotit různí lidé; obdobně v ústředním kole budou různé týmy potkávat různé porotce.
Kritéria by tak měla srovnat laťku hodnocení; je potřeba se alespoň rámcově shodnout, co odpovídá hodnocení na úrovni 5 a 10 bodů, a jak které kritérium vážit.
Číselné hodnoty v dokumentu jsou proto cíleny hlavně jako doporučující (nikoliv závazná) pomůcka pro hodnotitele, nikoliv primárně zaměřená na soutěžící.
Kurzy VYDRA
5. – 8. prosince 2024 se uskuteční již devátý ročník kurzů VYDRA (Výlet do reálné vědecké práce ve fyzice), kde se na vybraných úlohách TMF budete moci seznámit se základními principy reálné vědecké práce se zaměřením na to, aby si studenti sami mohli prakticky vyzkoušet řešit drobnou badatelskou úlohu v celém rozsahu činností, tj. od přípravy experimentu, přes samotné měření, následné zpracování dat, diskusi a interpretaci výsledků, až po finální prezentaci výsledků.
Přihlašování je otevřené do 24. listopadu 2024. Podrobnosti nalezneta na adrese www.tmfcr.cz/vydra.php?y=9.
Úlohy pro kategorii Junior
Na stránce www.tmfcr.cz/tasksj.php je zveřejněno zadání kategorie Junior. Tato je určena žákům až do 2. ročníku čtyřletých oborů středních škol (nebo ekvivalentu víceletých oborů).
Kategorie probíhá v okresním a krajském kole.
Je možné (a určitě doporučené) zapojit se i do řešitelského týmu standardní kategorie: vzhledem k výraznému překryvu témat obou kategorií může soutěžící kategorie Junior významně přispět i k řešení odpovídajících úloh ve standardní kategorii.
Právě jsme zakončili Úvodní soustředění TMF pro letošní ročník! Účastníci měli jedinečnou příležitost potkat se s porotci a konzultanty, seznámit se s novinkami v soutěži a projít si 8 letošních úloh.
Časoprostorové souřasdnice: pondělí 4. 11. 2024 od 10:00 do 15:00 ve Fyzikálním ústavu AV ČR v Praze, v areálu Na Slovance.
Program
9:30 – 10:00
Registrace
10:00 – 10:20
Úvod, změny v pravidlech a organizaci TMF – Hynek Němec
10:20 – 10:40
Air Muscle – Natalia Podoliak
10:40 – 11:00
Lato Lato – Šimon Kos
11:00 – 11:20
Ruler Cannon – Filip Křížek
11:20 – 11:40
Spaghetti Accelerator – Kamila Moriová
11:40 – 12:00
Water Bottle Rocket – Karel Kolář
12:00 – 12:20
Wirtz Pump – Dalibor Repček
12:20 – 12:40
Quantum Fingerprint
12:40 – 13:40
Oběd
13:40 – 14:15
Ukázka Fyzikálního souboje
14:15 – 14:35
Dripping Faucet – Pavel Márton
14:35 – 14:55
Rayleigh-Bénard convection – Marek Furst
14:55 – 15:00
Závěr – Dalibor Repček, Hynek Němec
Diskusní fórum k TMF na Discordu
Invite code: h t t p s://d is co rd.gg/U6yGsWquKa (mezery smažte)
Standardní kategorie (pokračování dosavadní soutěže)
Kategorie Junior (zjednodušená verze soutěže pro mladší zájemce)
Propozice TMF jsou zatím jen předběžné, nicméně měly by být nejdůležitějším zdrojem informací pro soutěžící i pro vedoucí týmů.
Postupně (do poloviny září) budou potvrzeny nebo upraveny termíny, přidány přiklady řešení a rozborů, a zveřejněna hodnotící kritéria.
Pravidla TMF je potřeba nastudovat, pokud potřebujete znát podrobnosti nebo vyřešit specifické případy.
Vzhledem k množstí změn neváhajte kontaktovat organizátory s dotazy i s připomínkami; je potřeba vše vyjasnit a případné problémy včas odstranit.
Důležité termíny (předběžně)
do 13. 12. 2024 – zaslání řešení do okresních kol (obě kategorie).
do 20. 12. 2024 – vyhlášení výsledků okresních kol, rozeslání dotazů a komentářů hodnotitelů, a řešení, která budou soutěžící rozebírat (obě kategorie).
do 10. 1. 2025 – zaslání odpovědí a rozborů do krajských kol (obě kategorie).
do 17. 1. 2025 – vyhlášení výsledků krajských kol, rozeslání pozvánek na setkání zaměřená na tvorbu týmů do dalších kol soutěže (obě kategorie).
30.29. 1. 2025 – prezenční setkání zaměřené na tvorbu týmů do dalších kol soutěže (obě kategorie)
do 28. 2. 2025 – přihlášení týmů, které do ústředního kola budou chtít zajistit ubytování.
do 18. 3. 2025 – přihlášení týmů do ústředního kola
25. – 27. 3. 2025 – ústřední kolo.
konec dubna, 2 – 4 dny – výběrové soustředění
květen/červen 2025 – Sympozium TMF a soustředění reprezentačního družstva.
Změny v kostce
Na začátku soutěže (v září) je zadáno 17 úloh (tzn. beze změny):
Úlohy blízké aplikacím i úsměvné úkoly, mnohdy vycházející z aktuální vědecké problematiky
Otevřené řešení bez omezení použitých metod a prostředků
Očekávaní: pochopení a vysvětlení klíčových jevů; návrh, stavba a provedení vlastních experimentů; elementární teoretický popis
Okresní kolo (obdoba povinných úloh v minulých letech):
Každý soutěžící zašle řešení jedné libovolné úlohy ze zadání
Soutěží jednotlivci nebo týmy. Spolupráce mezi jednotlivci je oceněna bonusem v hodnocení.
Hodnocení řešení a zpětná vazba od porotců
Krajské kolo (náhrada za regionální kolo):
Každý soutěžící reaguje na připomínky z okresního kola a vypracuje oponentský posudek na přidělená řešení soupeřů
Soutěží jednotlivci nebo týmy Spolupráce mezi jednotlivci je oceněna bonusem v hodnocení.
Hodnocení a zpětná vazba od porotců
Pro úspěšné soutěžící bude uspořádáno neformální soustředění, na němž se budou moci seznámit s dalšími řešiteli a utvořit tým do ústředního kola. Výstižněji: najděte si kamarády s podobnými zájmy, s nimiž si užijete řešení úloh do ústředního kola.
Ústřední kolo (náhrada za regionální kolo):
Série fyzikálních soubojů, v nichž se 3členné týmy střídají v rolích referenta, oponenta, recenzenta
Referent prezentuje svoje řešeni úlohy a dosažené výsledky
Oponent rozebírá postupy a výsledky referenta, ve společné diskusi se snaží řešení upřesnit
Recenzent hodnotí vystoupeni referenta i oponenta
Všechna vystoupeni jsou bodována odbornou porotou
Zavedení nové kategorie – Junior:
Určená 1. a 2. ročníkům čtyřletých gymnázií nebo ekvivalentním ročníkům ostatních typů škol; zapojit se mohou ale i mladší účastníci
Během září bude zveřejněno zadání 5 úloh, z nichž budou moci soutěžící vybírat (bude se jednat o zjednodušené zadání úloh standardního TMF, předběžně půjde o úlohy č. 14, 6, 7, 13, 16, příp. 10).
Kategorie Junior probíhá pouze na okresní a krajské úrovni
Řešitel kategorie Junior může současně řešit i standardní kategorii
37. ročník TMF (školní rok 2023/24)
Mezinárodní kolo
Mezinárodní kolo se uskutečnilo v termínu 10. - 17. července 2024 v maďarském hlavním městě Budapešti.
ČR reprezentovalo vítězné družstvo z ústředního kola ve složení M. Iurchenko (kapitán), J. Buben, B. Klusáková, K. Králíková, a P. Štencl.
Doprovod týmu tvořili D. Wagenknecht (vedoucí družstva), S. Panoš, Ph.D. (člen IOC, nezávislý porotce) a H. Němec (nezávislý porotce).
V mimořádně silné konkurenci 38 týmů družstvo obsadilo celkově 20. místo, čímž jen těsně nedosáhlo na bronzovou medaili (bodová ztráta na švédské družstvo získavší poslední bronzovou pozici činí 0,6% z maximálního dosažitelného počtu bodů.
Veletrh vědy 2024
Na stánku Turnaje mladých fyziků v rámci expozice Fyzikálního ústavu AV ČR jste se mohli setkat s úspěšnými účastníky této soutěže. Mohli jste tak nahlédnout do řešení úloh letošního ročníku, která zahrnovala například úlohy Mokrý svitek či Kvantový stmívač. Těšíme se, že se se zájemci o tuto soutěž uvidíme nejpozději v říjnu, na Úvodním soustředění TMF!
A je rozhodnuto. Bojovali srdnatě od počátku školního roku a s velkým nasazením pokořili všechny úlohy, které pro ně přichystal organizační výbor Mezinárodního turnaje mladých fyziků. Ústřední kolo vyhrál a do mezinárodní soutěže postupuje pouze jeden tým středoškoláků, letos stejně jako ve třech předchozích ročnících je to tým Talnet.
První dva fyzikální souboje ústředního kola proběhly na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, zatímco závěrečný duel se uskutečnil v pátek 19. dubna 2024 v sále Adély Kochanovské ve Fyzikálním ústavu AV ČR. Jeho zástupci si pro letošní vyhlášení vítězů připravili pro studenty překvapení. Kromě diváků se na nadějné studenty fyziky přišli podívat také účastníci soutěže, kteří reprezentovali republiku před téměř třiceti lety.
„Měl jsem ráno možnost sledovat začátek první části a mohu konstatovat, že úroveň vašich prezentací v angličtině svědčí o vysoké kvalitě soutěže. Rád bych poděkoval všem, kteří se účastníte, a také organizátorům, jimž přeji, aby vyšel plán a v roce 2027 se uskutečnilo mezinárodní kolo v Praze,“ uvedl v krátké zdravici ředitel FZU Michael Prouza. Ten reprezentoval Českou republiku v mezinárodním kole soutěže v letech 1995 a 1996.
Hned v následujícím roce se účastnil Filip Matějka, dnes profesor ekonomie působící na CERGE-EI, společném pracovišti Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. „Prozradím vám, jak turnaj ovlivnil můj život. Po matfyzu jsem šel na Princeton na doktorát a tam se v jednu chvíli ze mne stal ekonom. Takhle přejít zkoušelo hodně skvělých matematiků a fyziků, ale moc se jim to nedařilo. Mne pomohly tři věci, které jsem se naučil na turnaji. Na rozdíl od jiných soutěží, jako jsou olympiády, je v turnaji potřeba nápaditost, protože na zadání se můžete podívat ze sto směrů, což jste ostatně sami při diskusi předvedli. Druhá věc je tým, naučit se spolupracovat, a třetí je prezentace, protože je jedno, zda je to věda, nebo byznys, vždy to musíte umět předat dalším lidem,“ zakončil projev jeden z mála vědců, kterému se v České republice podařilo získat nejprve ERC Starting grant a následně ERC Consolidator grant („Economics of Inattention“). Matějka publikuje práce v předních ekonomických časopisech, jako jsou Econometrica, Journal of Economic Theory či Review of Economic Studies.
Pocit je to stejně dobrý jako v předchozích třech letech, ale letos to bylo napínavější, protože týmy byly vyrovnanější, shodli se zástupci Talnetu při hodnocení soutěže. „Nejsme z jedné školy a byli jsme rádi, že jsme se mohli scházet v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského, kde jsme navíc měli k dispozici laborky i projektory,“ chválil si podmínky Maksymilian. Vítězný tým čeká příští rok obměna, protože někteří členové týmu nastupují na české univerzity (FJFI ČVUT, MFF UK) a část míří do Británie nebo na švýcarskou polytechniku v Laussane. Ale rozhodně se nehodlají s turnajem loučit a chtějí pomáhat s jeho realizací. V jednom ale mají studenti jasno, umělá inteligence fyziku moc neumí.
Umístění (všechna družstva jsou letos Úspěšnými řešiteli):
Probíhají jednání o uspořádání Mezinárodního turnaje mladých fyziků v Praze v roce 2027. K organizaci nejen této události hledáme spolupracovníky a sponzory!
Termíny TMF
25. nebo 26. 3. 2024 – Regionální kola.
17. – 19. 4. 2024 – Ústřední kolo.
22. – 25. 5. 2024 – Sympozium TMF/VYDRy, kde mohou studenti prezentovat výsledky své badatelské práce ve fyzice.
Kromě vlastní soutěže se můžete i letos těšit na doprovodné aktivity (podzimní soutředění zájemců o soutěž, Úvodní soustředění TMF, Sympozium TMF, konzultace k úlohám). Je plánována i řada novinek, jako Trénink fyzbojů.
Instagram
TMF je nově i na sociální síti Instagram, kde se můžete přihlásit k odběru novinek o TMF.
Primárním zdrojem informací o TMF nicméně stále zůstává tento web.
Podpůrné aktivity TMF
21. 9. 2023 – Přihlášení do kurzů VYDRA. Účast bude potvrzena do 24. 9. 2023.
květen/červen 2024 – Sympozium TMF a soustředění reprezentačního družstva
Co říkají o TMF účastníci a porotci
MÁME OPĚT STŘÍBRNOU MEDAILI NA MEZINÁRODNÍM KOLE!!!!
Předávání diplomů. Česká delegace (s diplomy) zleva: S. Panoš, D. Panošová (ČV TMF), dále soutěžící J. Vaníčková, P. Štencl, M. Iurchenko, V. Kysilka, M. Švanda, a nakonec D. Wagenknecht (vedoucí týmu)
Mezinárodní kolo se uskutečnilo 18. – 25. července 2023 v Murree v Pakistánu. Český tým ve složení M. Švanda (kapitán), M. Iurchenko, V. Kysilka, P. Štencl a J. Vaníčková získal stříbrnou medaili.
V soutěži obsadil vynikající 6. místo.
Mezinárodní TMF v Pakistánu
Diskuse úpravy Turnaje mladých fyziků: úterý 20. června od 18:30
Hlavním záměrem změn je otevřít soutěž i méně počteným a začínajícím týmům. Dále pracovat na zpětné vazbě k prezentacím a řešení úloh, kterou považujeme za jeden ze stěžejních přínosů soutěže.
Soutěž je nyní otevřenější i 3-členným týmům: menšímu týmu stačí méně povinných úloh k postupu do regionálního kola a méně připravených úloh k prezentaci v regionálním kole.
Menší úspěšný tým se může sloučit s dalšími soutěžícími a tak získat smysluplnou možnost soutěžení v ústředním kole.
Je explicitně otevřena možnost více družstev z jedné zastřešující organizace (původní školní kolo se tak nyní nazývá oblastním kolem).
Výstupem v oblastním kole budou nyní video-prezentace; týmy pak budou moci přímo využít získané podklady i v navazujících kolech.
Hodnocení bude probíhat ve zjednodušené formě, podle tabulky, která bude pro studenty návodem, co řešení musí obsahovat.
Současně bude zavedena rychlejší zpětná vazba hodnotitelů.
V regionálním kole se vypouští role recenzenta.
Místo toho je striktně vyhrazen minimální čas na diskusi s porotci.
Mění se postupová kritéria: zavádí se minimální laťka v oblastním kole (věříme, že navrhované kritérium je formální a má za účel eliminovat pouze týmy, které se nepřipraví téměr vůbec).
Změkčují se kritéria pro postup z regionálního do ústředního kole: kromě vítěze postpují i další družstva se ziskem přes 70% maximálního počtu bodů.
Navíc může postup dalších týmů doporučit i hodnotící komise.
Dochází ke zpřehlednění pravidel.
S navrhovaným zněním pravidel se můžete seznámit v dokumentu www.tmfcr.cz/37/pravidla-navrh1.docx.
Budeme rádi, zapojíte-li se do diskuse o změnách (i mimo vyhrazený termín, úterý 20. června od 18:30); kontaktujte prosím H. Němce (nemec@fzu.cz).
Na stejnou adresu zasílejte do 15. července svoje náměty a připomínky.
Veletrh vědy: Praha, 8. – 10. června 2023
Úspěšní účastníci představovali Turnaj mladých fyziků širší veřejnosti na Veletrhu vědy, v rámci expozice Fyzikálního ústavu AV ČR.
Návštěvníci si mohli prohlédnout řešení úloh letošního ročníku, konkrétně Fraktální chapadla, Faradayovy vlny a Ponyovu tepelnou trubku.
Zejména nejmladší návštěvníky pak zaujal Rýžový kettlebell, který působí jako jednoduché kouzlo: za vhodných podmínek lze zvednout nádobu za rovnou špachtli zaraženou do rýže, zatímco poklepáním na nádobu se kouzlo zruší.
Fotoaparát – zrcadlovka Canon EOS2000D s objektivem EF-S 18-55 mm IS II a paměťovou kartou SDXC 128 GB
Stativový závit, Výměnné objektivy, Vestavěný blesk, Sáňky pro blesk
Snímač: CMOS 24.1 MPx, 3:2; formát JPEG i RAW
Závěrka: 1/4000 s – 30 s
Video: Full HD 16:9 (1920 × 1080)
Napájení: Akumulátor nebo síťový zdroj
Objektiv: ohnisková vzdálenost 18 – 55 mm (29 – 89 mm při přepočtu na 35 mm); minimální světelnost f/3.5 – f/5.6; nejkratší zaostřitelná vzdálenost 25 cm.